Kłykciny kończyste

Kłykciny kończyste, które nazywane są także brodawkami wenerycznymi lub płciowymi, mają postać grudek i brodawek skórnych, które powstają na skutek przerostu naskórka w okolicach odbytu oraz narządów płciowych.

Zaliczają się do grupy chorób, które wywołane są przez wirusy HPV – wirusy brodawczaka ludzkiego. Wyróżniamy około 100 różnych typów wirusów HPV, z czego kłykciny kończyste najczęściej wywołane są zakażeniem wirusem HPV 6 i (lub) HPV 11.

Przyczyny

Najczęściej kłykciny kończyste są efektem zakażenia podczas stosunku płciowego z osobą, która jest zakażona wirusem HPV. Zdarzają się również przypadki autoinfekcji, czyli przeniesienia wirusa z innych okolic ciała.

Najczęściej mają postać pojedynczych brodawek, ale mogą także rozrastać się, dając większe twory.

Diagnostyka

U kobiet zmiany najczęściej widoczne są w okolicy krocza, w tym na wargach sromowych oraz w okolicy odbytu.

Zdarzają się także przypadki zajęcia błony śluzowej szyjki macicy, która jest narażona wówczas na powstawanie zmian nowotworowych. W takim przypadku ważna jest diagnostyka cytologiczna, która ma na celu wykazanie ewentualnej obecności nieprawidłowych komórek.

Leczenie

Leczenie kłykcin kończystych jest wskazane, ponieważ nieleczone mogą prowadzić do poważnych komplikacji, w tym także do raka kolczystokomórkowego.

W celu leczenia schorzenia stosuje się miejscowe maści zawierające środki hamujące podziały komórkowe oraz farmaceutyki przeciwwirusowe. Zmiany usuwa się również chirurgicznie, na przykład przez krioterapię, elektrokoagulację, laseroterapię w zależności od wielkości i liczby zmian.

Niestety, kłykciny kończyste mają tendencję do nawracania, dlatego też leczenie może przynieść tylko czasowe efekty. Nie jest możliwe całkowite usunięcie źródła objawów, czyli wirusa HPV.

Profilaktyka

Aktualnie istnieje możliwość zaszczepienia się przeciwko HPV. Szczepionka chroni przed zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego, a tym samym przed powstawaniem kłykcin kończystych oraz przed większością typów raka szyjki macicy.