Kolposkopia

Kolposkopia to rodzaj badania ginekologicznego, które ma na celu obrazowanie powierzchni szyjki macicy, pochwy oraz sromu z wykorzystaniem specjalnego urządzenia – kolposkopu. Jest to badanie nieinwazyjne i bezbolesne. Badanie to może być prowadzone również u kobiet w ciąży.

Badanie kolposkopowe pozwala w ciągu kilku minut określić stan wewnętrznych narządów płciowych i postawić odpowiednią diagnozę, by rozpocząć terapię.

Wskazania

Głównym wskazaniem do wykonania badania jest nieprawidłowy wynik badania cytologicznego, który może wskazywać na infekcję, nowotwory.

Także kolposkopia prowadzona jest w przypadku wykrytych nadżerek, polipów, kłykcin, nieprawidłowo przebiegających naczyń.

Dodatkowo, podczas badania kolposkopowego można pobrać także wycinki, które poddawane są następnie dalszym badaniom laboratoryjnym. Kolposkopia może towarzyszyć też zabiegom chirurgicznym, na przykład usuwaniu nadżerek.

Przygotowanie

Na badanie należy zgłosić się w dniach poza miesiączką lub krwawieniem z innego powodu. Minimalny czas od ostatniego krwawienia, w którym można wykonać badanie, to 4 dni.

Na kilka dni przed badaniem nie należy współżyć seksualnie, prowadzić irygacji pochwy, a także poddawać się badaniom ginekologicznym, ponieważ może wpłynąć to niekorzystnie na wyniki badania.

Przebieg badania

Kolposkopia to badanie, podczas którego ginekolog stosuje specjalne urządzenie – kolposkop. Pozwala ono na zobrazowanie szyjki macicy oraz innych obszarów na ekranie komputera.

W pierwszej kolejności zakładany jest wziernik dopochwowy. Następnie kolposkop jest zbliżany do pochwy – nie jest umieszczany wewnątrz pochwy. W trakcie badania ginekolog może także przemyć szyjkę macicy, aby wykryć ewentualne zmiany nabłonkowe, które zostały pominięte.

Wyniki badania są podawane na miejscu. Wyniki klasyfikowane są na 5 grup obrazów kolposkopowych, w tym na obrazy prawidłowe, nieprawidłowe, sugerujące nowotwór, a także na obrazy różne i tzw. kolposkopie niesatysfakcjonujące, gdy ginekolog nie może ocenić obrazu.