Konizacja szyjki macicy

Konizacja szyjki macicy jest jednym z często prowadzonych zabiegów ginekologicznych, które ma na celu pobranie materiału z szyjki macicy, a także wyleczenie zmian pojawiających się na szyjce macicy.

Termin „konizacja” wywodzi się z języka łacińskiego, a dokładnie ze słowa „conus”, które oznacza stożek. Odnosi się ono do kształtu fragmentu macicy, który wycinany jest podczas zabiegu. Dzięki niemu można następnie wykonać diagnostykę nieprawidłowości nabłonka szyjki macicy.

Wskazania

Najczęściej konizacja szyjki macicy prowadzona jest w przypadku nieprawidłowych wyników badania cytologicznego albo też kolposkopowego.

Wśród wskazań znalazły się między innymi rozległe nadżerki, dysplazja nabłonka płaskiego, stany przedrakowe. Zabieg ten może być także stosowany w przypadku leczenia zmian, ponieważ w jego trakcie dochodzi do ich usunięcia.

Zabiegu konizacji nie można prowadzić podczas krwawienia menstruacyjnego, a także wtedy, gdy w macicy toczy się proces zapalny.

Przebieg zabiegu

Zabieg prowadzony jest w z znieczuleniu pełnym, czyli narkozie, dlatego też pacjentka nie odczuwa wtedy żadnych dolegliwości bólowych. Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja z lekarzem anestezjologiem.

Podczas zabiegu lekarz odpowiednio dezynfekuje powierzchnię, która ma być pobrana, a następnie stosuje odpowiednie narzędzie, na przykład skalpel, laser czy pętlę elektrochirurgiczną. Lekarz wycina odpowiedni fragment szyjki macicy, który następnie jest odpowiednio zabezpieczany i przekazywany do dalszego badania histopatologicznego.

Czasami rana powstała po zabiegu wymaga założenia szwów – stosuje się wtedy szwy rozpuszczalne, które nie wymagają zdejmowania.

Cały czas trwania zabiegu to około 20-30 minut. Jeszcze tego samego dnia pacjentka może udać się do domu.

Po zabiegu konizacji mogą pojawić się niewielkie krwawienia, upławy, słabe skurcze i bóle podbrzusza. Rekonwalescencja to na ogół 3-4 tygodnie. W wyznaczonym terminie po zabiegu należy zgłosić się na wizytę kontrolną u ginekologa.