Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu (inkontynencja, NTM) jest objawem polegającym na niekontrolowanym wydalaniu moczu. Nie jest to choroba sama w sobie, lecz jej skutek, który może mieć różne przyczyny.

Najczęściej spotykane jest wysiłkowe nietrzymanie moczu, w przypadku którego do nietrzymania moczu dochodzi podczas kaszlu, kichania, śmiechu czy też w trakcie wysiłku fizycznego.

Wyróżnia się także nietrzymanie moczu z naglącym parciem, które jest powiązane z nadmierną aktywnością mięśni pęcherza moczowego. Wówczas nietrzymanie moczu może pojawić się w każdym momencie. Tak typ nietrzymania moczu występuje głównie na skutek zespołu nadreaktywnego pęcherza, ale także może mieć inne podłoże.

U wybranych osób występuje także mieszane nietrzymanie moczu, które związane jest zarówno z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, jak również z nietrzymaniem moczu z naglącym parciem.

Przyczyny

Wśród głównych przyczyn, które mogą wywołać nietrzymanie moczu, znajdują się przede wszystkim:

  • zmiana położenia macicy
  • nadmierne obciążenie mięśni macicy – przez nadwagę, ciążę, poród
  • menopauza
  • schorzenia układu moczowo-płciowego, w tym zapalenie pęcherza moczowego
  • przerost i choroby gruczołu krokowego u mężczyzn
  • urazy rdzenia kręgowego
  • wady wrodzone

Problem nietrzymania moczu najczęściej dotyka starszych kobiet, ale może on wystąpić również niezależnie od wieku, również u mężczyzn.

Leczenie

Gdy dochodzi do nietrzymania moczu, można skorzystać z jednej z wielu metod leczenia takiego objawu. Leczenie nietrzymania moczu zależne jest przede wszystkim od rodzaju problemu i jego zaawansowania.

Zaleca się przed wszystkim odpowiednie ćwiczenia mięśni Kegla – przynoszą bardzo dobre efektu w przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu, gdy dochodzi do osłabienia mięśni dna macicy.

Stosuje się także leczenie farmakologiczne, a także metody leczenia chirurgicznego, na przykład zabiegi podwieszenia szyi pęcherza moczowego, operacje wzmacniające przednią ścianę pochwy, operacje pętlowe czy też operacje TOT – podparcie cewki moczowej.