Operacja TOT (ang. trans obturator tape), czyli podparcie cewki moczowej to zabieg operacyjny stosowany w leczeniu nietrzymania moczu (NTM).
Nietrzymanie moczu dotyka przede wszystkim kobiet, w tym między innymi po ciąży. Dochodzi wówczas do niekontrolowanego wycieku moczu. W przypadku najczęściej występującego wysiłkowego nietrzymania moczu problem ten pojawia się głównie przy kichaniu, kaszlu, śmianiu się czy przy wysiłku fizycznym.
Aktualnie stosuje się różne metody leczenia nietrzymania moczu, które są dobierane indywidualnie w zależności od jego przyczyny.
Najczęściej w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu stosuje się specjalne ćwiczenia, które mają na celu poprawę siły mięśni dna macicy. Również wykorzystuje się leczenie farmaceutyczne. Gdy te metody nie dają jednak odpowiedniego rezultatu, można skorzystać z leczenia operacyjnego, które pozwala na uzyskanie nawet do 95 procent wyleczeń.
Jednym z zabiegów, który stosowany jest przy leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu jest podparcie cewki moczowej, czyli w skrócie zabieg TOT.
Przebieg zabiegu
Zabieg TOT – podparcie cewki moczowej jest jednym z nowoczesnych zabiegów operacyjnych mających na celu przywrócenie komfortu życia osobom cierpiącym z powodu nietrzymania moczu.
Jest to zabieg prowadzony laparoskopowo, czyli nie wymaga on wykonania dużego cięcia. To powoduje, że jest on również mniej ryzykowny dla pacjenta, a także pozwala na szybszą rekonwalescencję.
Zabieg ma na celu wyeliminowanie wysiłkowego nietrzymania moczu przez zapewnienie odpowiedniego podparcia pod cewką moczową. Ta minimalnie inwazyjna procedura medyczna polega na umieszczeniu specjalnej taśmy siatkowej pod cewką moczową, która wprowadzana jest w miejsce przez małe nacięcia w okolicy pachwiny.
Przed zabiegiem pacjentka wykonuje zalecone badania laboratoryjne, a także inne w zależności od stanu zdrowia.
Podparcie cewki moczowej metodą TOT jest zabiegiem alternatywnym dla zabiegu TVT (ang. tension free vaginal tape), w którym wykorzystuje się sling zakładany na drodze przezpochwowej.