USG prenatalne

USG prenatalne czy też USG genetyczne to badania ultrasonograficzne prowadzone w okresie ciąży. Badania tego rodzaju są realizowane regularnie w gabinetach ginekologicznych w celu oceny stanu płodu.

Podczas badania stosuje się najczęściej zaawansowane aparaty ultrasonograficzne, na przykład do USG ciąży 3D i 4D, które pozwalają na precyzyjne zobrazowanie płodu.

Badania USG w ciąży są bezinwazyjne i bezbolesne, a także bardzo pomocne w celu rozpoznania ewentualnych wad rozwojowych występujących u płodu, w tym między innymi takich jak zespół Downa, zespół Edwardsa czy zespołu Pataua.

Wraz z badaniem USG prowadzi się także inne testy, w tym testy podwójne (PAPP-A), testy potrójne, testy Harmony, NIFTY, które polegają na zbadaniu krwi matki. Testy te pozwalają na jeszcze dokładniejszą diagnostykę.

Wskazania

USG prenatalne nie musi być prowadzone u każdej kobiety. Aby je wykonać, powinny być spełnione odpowiednie warunki.

Badania USG tego rodzaju są przede wszystkim wskazane u kobiet, które ukończyły 35 rok życia, a także wtedy, gdy pojawiają się nieprawidłowości w kariotypie rodziców, a także w przeszłości doszło do narodzin dziecka z wadami genetycznymi, wrodzonymi.

Badanie to można wykonać także na życzenie pacjentki bez konkretnych wskazań.

Terminy badania

Badania USG w trakcie ciąży najczęściej prowadzone są trzykrotnie, a mianowicie:

  • między 11. a 14. tygodniem ciąży
  • między 18. a 22. tygodniem ciąży
  • między 28. a 32. tygodniem ciąży

Przebieg badania

W porównaniu do zwykłego badania USG badanie USG genetyczne – prenatalne cechuje się większą dokładnością, dzięki czemu ginekolog może skuteczniej rozpoznać ewentualne wady rozwojowe u płodu.

W trakcie badania lekarz sprawdza między innymi szerokość przezierności karkowej płodu, co może świadczyć o ryzyku zespołów Turnera, Downa lub Edwardsa, przepływy przez zastawkę trójdzielną, czynność serca i jego budowę, budowę kończyn i narządów wewnętrznych.

Wspólnie z innymi badaniami, w tym badaniami krwi matki, możliwe jest postawienie diagnozy dotyczące stanu płodu.