Krioterapia zmian szyjki macicy

Krioterapia ginekologiczna, czyli krioterapia zmian szyjki macicy to skuteczna i niemalże bezbolesna metoda leczenia schorzeń szyjki macicy. Potocznie określana jest także jako wymrażanie.

Zabieg polega na wykorzystaniu ciekłego azotu, którego ujemna temperatura pozwala na miejscowe wymrożenie, a tym samym usunięcie chorobowo zmienionych komórek szyjki macicy.

Wskazania

Najczęściej krioterapia zmian szyjki macicy prowadzona jest w przypadku wystąpienia nadżerek.

Stosowana jest również do usuwania innych zmian – kłykcin kończystych pochwy, sromu i odbytu, które wywołane są przez zakażenie wirusem HPV – brodawczaka ludzkiego.

Aby wykonać zabieg, konieczny jest prawidłowy wynik badania cytologicznego oraz badania kolposkopowego. Ma to na celu wykluczenie, że zmiana na szyjce macicy ma charakter nowotworowy.

Zabieg nie powoduje uszkodzenia szyjki macicy, a tym samym nie wpływa także na funkcje rozrodcze. W jego trakcie nie można jednak pobrać materiałów do wykonania badania histopatologicznego.

Przebieg zabiegu

Krioterapia zmian szyjki macicy jest zabiegiem, który nie wymaga stosowania znieczulenia ogólnego. Stosuje się wówczas znieczulenie miejscowe.

W trakcie zabiegu lekarz przykłada specjalny aplikator do chorobowo zmienionych miejsc. Aplikator ten wytwarza bardzo niską temperaturę, która powoduje miejscowe uszkodzenie tkanek. Dochodzi potem do ich złuszczenia oraz wydalenia z organizmu.

Zabieg powinno wykonać się w pierwszej fazie cyklu, czyli po miesiączce. Dzięki temu można dać organizmowi odpowiednio dużo czasu na wygojenie rany.

Po zabiegu krioterapii ginekologicznej pacjentka może powrócić do codziennych obowiązków. Mogą jednak zdarzyć się niewielkie dolegliwości bólowe, a także pojawiają się wodniste upławy. Zaleca się stosowanie wkładek lub podpasek higienicznych. Nie należy używać tamponów oraz leków dopochwowych. Przez okres co najmniej 3 tygodni należy powstrzymywać się od współżycia seksualnego.

Wizyta kontrolna najczęściej ma miejsce około 4 tygodnie po wykonaniu zabiegu.