Labioplastyka

Labioplastyka

Rozmiar, kształt, a także kolor warg sromowych u kobiet są bardzo zróżnicowane. Mogą również ulec zmianie wraz z procesem starzenia, po porodzie, a także w rezultacie innych czynników. Aby uzyskać pożądany wygląd warg sromowych, prowadzona jest labioplastyka.

Labioplastyka, inaczej plastyka warg sromowych Łódź, to zabieg chirurgiczny z zakresu ginekologii estetycznej (plastycznej), którego celem jest zmiana wielkości albo kształtu warg sromowych u kobiety.

Zabieg może obejmować zmniejszanie warg sromowych Łódź, gdy są one zbyt duże, a także może włączać zmianę ich kształtu. Można prowadzić go zarówno na wargach sromowych większych, jak również mniejszych.

Wskazania

Najczęściej na zabieg labioplastyki decydują się te kobiety, które nie są w pełni zadowolone z wyglądu swoich okolic intymnych, na przykład w wyniku wad wrodzonych czy też po porodzie.

Wargi sromowe zbyt duże, wystające mogą być także powodem dyskomfortu fizycznego, utrudniając życie intymne, uprawianie sportów, utrzymanie prawidłowej higieny narządów płciowych.

Przebieg zabiegu

Plastyka warg sromowych jest prowadzona z wykorzystaniem kilku różnych technik, w tym między innymi metodą TRIM oraz metodą Wedge, która nazywana jest także metodą V.

Metoda TRIM polega na przycięciu brzegów warg sromowych do odpowiedniej wielkości. Jest ona stosowana wtedy, gdy konieczna jest redukcja brzegów warg sromowych. To procedura najłatwiejsza do wykonania, dlatego prowadzona jest najczęściej. Jej wadą jest widoczna blizna.

Metoda Wedge, czyli inaczej metoda V to labioplastyka bazująca na klinowej resekcji warg sromowych. Dochodzi wtedy do wycięcia tkanek w kształt litery V. To bardziej złożona operacja chirurgiczna, ale pozwala na zachowanie naturalnego wyglądu brzegów warg sromowych oraz daje niemalże niewidoczną bliznę.

Zabieg prowadzony jest w znieczuleniu miejscowym, z użyciem sedacji albo w znieczuleniu ogólnym, czyli w pełnej narkozie.

Czas trwania zabiegu wynosi najczęściej od 60 do 90 minut w zależności od wybranej techniki oraz budowy anatomicznej kobiety.